Jak zachęcić dziecko do układania puzzli-praktyczne porady.

0 Comments

Układanie puzzli to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo czynność jest dla umysłu dziecka niezwykle rozwijająca. Podczas aktywności pociecha ćwiczy pamięć, cierpliwość, koncentrację. Puzzle dla dzieci wspomagają rozwój małej motoryki i co istotne, pozwalają maluchowi wyciszyć się raz zrelaksować. Jak zachęcić dziecko do ich układania? Poniżej kilka wskazówek.

Pokaż maluchowi do czego służą puzzle dla dzieci

Kiedy osoba dorosła widzi puzzle od razu wie, co należy z nimi robić. Pociechy, które mają z układanką styczność po raz pierwszy, nie posiadają takiej wiedzy. Samo patrzenie na to, jak opiekun układa obrazek, może nie wystarczyć. Najlepszym pomysłem będzie pokazanie dziecku, że puzzle dla dzieci można dowolnie obracać, by je dopasować. To odkrycie będzie krokiem milowym podczas nauki. Należy zachować cierpliwość, ponieważ dla pociechy zaczynającej swoją przygodę z puzzlami, układanie może być nieco frustrujące. Jak uniknąć dziecięcej frustracji?

Dostosuj puzzle dla dzieci do wieku użytkownika

Dziecko musi najpierw zapoznać się z podstawami układania. Jeżeli zaproponujemy mu puzzle, które składają się z kilkudziesięciu elementów, z pewnością się zniechęci. Na początek najlepsze będą proste i intuicyjne puzzle dla dzieci, np. puzzle z dziurką. Ich układanie polega na dopasowaniu jednego mniejszego elementu do odpowiedniego kafelka o większym rozmiarze. Oba elementy łączy najczęściej wspólny kolor lub motyw, co znacznie ułatwia układanie. Stopniowo, gdy widzimy, że maluszek wie już, o co chodzi i dobrze sobie radzi, możemy proponować coraz trudniejsze układanki. Nie należy jednak zapominać, by stopień trudności był dostosowany do wieku dziecka.

Nie przesadź w drugą stronę

Dopasowanie trudności do wieku i umiejętności malca jest bardzo istotne. Można nie tylko sfrustrować dziecko zbyt trudną układanką, ale i przesadzić w drugą stronę. Zbyt łatwe puzzle dla dzieci spowodują, że pociecha, która już opanowała ich układanie, poczuje się znudzona i nie będzie miała ochoty po nie sięgać.